boj
Pravidla – zbraně
Pravidla pro hru
Pravidla pro zbraně
Zbraně a zbroje
Zbraní je všude kolem plno. Však také je na konci války odhazovali kde se dalo.
Nicméně většinou se po nich také hned zaprášilo. Ty nejlepší pak zabavilo panstvo a místní hotovost.
Takže na tuláky, louežníky a zbojníky již nezbyli zrovna ty nejlepší kousky. Spíš co se zrovna našlo, co zrovna zbylo. Každý kus jiná ves.
Od nožů, dýk a tesáků. Přes jezdecké šavle až k mečům pěchoty. Nebo i to kopí či kyj se v nejhorším případě použít dá.
So se týká střelných zbraní – tak jich také pár je. Ale nejsou to žádné výstavní kousky. Navíc, do zbraní je potřeba prach a kule. A to už nedostatkové zboží je.
Povolené chladné zbraně
ccca::
Povolené zbraně | Rozměry | Poznámky |
Krátké zbraně (jednoruční) | Do 90 cm | |
Řemdih | Do 75 cm | Topor 40 cm, řetěz + celoměkká koule 35 cm. Řetěz musí být masivní, ne provázek. Např.: neřezavý provaz nebo jekorový řetěz. |
Dlouhé zbraně (jedenapůl ruční, obouruční) | Do 120 cm | Nelze kombinovat s ničím. |
Kopí | Do 200 cm | Jsou povoleny kombinace se štítem, kopí maximálně do 150 cm. |
štíty |
průměr:
|
V rámci hratelnosti jsou na této naší akci zakázané všechny velké štíty. Budeme povolovat jen pěstní štítky.
|
luky/kuše | 15 kg / 150 N | s minimální municí 10 šípů/šipek |
povolené kombinace: | Do součtu délek zbraní 150 cm | Povolené kombinace jednoručka + tesák, jednoručka + dýka, tesák + tesák |
Povolené palné zbraně
NERFky
Jsou povolené malé jednoruční mechanické nerfky. Na maximálně 1 – 2 náboje a následné roční dobíjení.
Larpové pružinové pistole na pěnové kule
Jsou povolené také larpové pružinové pistole na pěnové kule.
tzv. Loktarky
A ano. I vaše oblíbené lokarky jsou povolené.
Jaké zbraně nějsou povolené
Jednoduše řečeno žádné, které vyžadují střelný prach, petardy či jiné obdobné zápalné materiály.
Dále žádné, které mají jakékoliv tvrdé, kovové, dřvěné či jiné pevné kule a střelivo.
prach
Kecy v klecy
Co a jak
ke zbraním
Pravidlo 0
JE ZAKÁZÁNO BOJOVAT POŠKOZENOU ZBRANÍ ČI ŠTÍTEM, DOKUD NEBUDE, JE-LI TO MOŽNÉ, OPRAVEN(A) A ZNOVU SCHVÁLEN(A) ORGANIZÁTOREM.
- Organizátoři si vyhrazují právo nevpustit do hry či operativně v průběhu akce vyloučit jakoukoliv zbraň či součást výzbroje, která je, dle jejich mínění: Poškozená, nebezpečná, neodpovídající tématice akce, ošklivá nebo jakkoliv nevyhovující. Podle svého uvážení mohou takovou zbraň i zabavit až do skončení akce.
!!! BOJ S NESCHVÁLENOU ZBRANÍ ZNAMENÁ OKAMŽITÉ VYLOUČENÍ Z BITVY !!!
Schválené zbraně
Všechny zbraně používané na akci jakýmkoliv způsobem musí být schváleny organizátorem. Kdo bude přistižen, že bojuje s neschválenou zbraní, ten se vystavuje: jistotě, že mu bude zbraň bez ohledu na její bezpečnost odebrána do konce akce; možnosti, že bude zbraň zničena, bude-li shledána nebezpečnou; možnosti, že bude vyzván k opuštění akce, bez ohledu na schopnost dotyčného opatřit si zbraň náhradní.
Aby zbraň byla shledána schválení-hodnou musí splňovat:
- Tématičnost:
- Všechny vaše zbraně (kostýmy) by měli ctít setting akce.
- Na akci budeme používat zbraně, které „kopírují“ či napodobují středověké evropské a blízkovýchodní zbraně.
- Reálnost:
- Za slovíčkem „Reálnost“ hledejte to, že zbraň, kterou budete na akci používat by měla mít reálné rozměry a měla by vypadat jako zbraň.
- Pokud nevíte, jak reálné zbraně vypadají, můžete se inspirovat například v knize Eduarda Wagnera – Sečné a bodné zbraně (samozřejmě s přihlédnutím k připodobňovanému období)
- Zbraň musí vypadat jako zbraň a je součástí kostýmu!
- Esteticky nevyhovující vzhled je důvodem neschválení zbraně! Jistě neschválíme: Sečné zbraně bez záštit či košů, molitanové kyje či mirelonové válce a zbraně nevhodných, křiklavých barev.
- Bezpečnost:
- Všechny zbraně musí být polstrovány minimálně 1,5 cm tlustou vrstvou mirelonu, lépe pak kombinací jekoru a karimatky. Polstrování na zbraních musí být funkční (tlumit sílu úderu) a nevymlácené. Zbraň také musí být pečlivě a dostatečně vyměkčena po hranách a vnitřních i vnějších částí musí být zaobleny.
- Polstrována musí být i horní třetina topor seker, kladiv, palcátů a podobných zbraní. Čepele u seker se musí po úderu pružně ohnout, ne však za cenu nárazu zasaženého místa o topor.
- Měkčení nesmí při nárazu uhýbat takovým způsobem, že by hrozil úder neměkčenou částí zbraně.
- Hrany štítů nesmí být oštípané či roztříštěné a musí být měkce zaoblené. Rovné nezaoblené hrany štítu pod sebelepším obalením budou na 99% znamenat že váš štít nebude schválen do hry. Jako „vyměkčení“ kulatých hran štítu postačí potažení hrany kůží nebo tenkou zahradní hadicí (tu skryjte přelepením kůží v nejhorším kobercovkou). Povrch štítu musí být též zaoblen bez ostrých hran a výstupků. Důležité zvláště u puklic a míst s kovovými spoji.
- Zbraně a další výstroj nesmí mít žádnou ostrou hranu a to ani pod polstrováním. Zbraň či štít nesmí mít žádnou uvolněnou část a žádné (nejen kovové) výstupky. To se týká převážně, ale nejen, záštit, zbrojí a nevhodně umístěných doplňků kostýmu.
- Zbraně nesmí obsahovat žádné volné/uvolněné součásti.
- Majitel musí prokázat schopnost, že zbraň bezpečně ovládá.
- Do hry nepatří a nebudou vpuštěny zbraně příliš lehké (bambus a podobně lehké materiály) nebo nekontrolovatelně těžké. Týká se hlavně, ale nejen, kladiv, palcátů a seker. Váha zbraně bude posuzována s ohledem na schopnost majitele ji kontrolovat.
Zakázané zbraně
Existuje malá skupina zbraní či jejich kombinací, které na akci nepovolujeme.
- Všechny nepolstrované nebo špatně polstrované zbraně.
- Všechny nadrozměrné zbraně. – ( Je to z důvodu bezpečnosti, naše akce vychází vstříc mladším hráčům a nováčkům, boj s těmito zbraněmi vyžaduje mít určité zkušenosti, jinak se zvyšuje nebezpečí úrazu. Přesto věříme, že se zkušenější hráči bez problémů obejdou bez těchto zbraní a velmi rádi si přijedou zahrát.)
- všechny velké štíty (povoleny jsou pouze pěstní štítky)
- Žádné bojové hole, kosy či jiné sečné nebo drtivé dřevcové zbraně jako dlouhé halapartny, kúsy, cepy apod. Do této kategorie spadají též kosičky.
- Rozhodně pak všechny variace dálnoorientálních zbraní. Typicky samurajské meče.
- Rozhodně neschválíme žádné zbraně z jiných fantasy světů a her, které tématicky ruší, i když jsou pěkně vyrobené. Tzn.: žádný Warhammer, Warcraft, anime či podobné nesmyslné zkrouceniny a výmysly.
Luky a kuše
- Luk či kuše jsou většinou kupované. Prosíme, žádné novodobé sportovní a kladkové luky. Zcela nevhodný je i „dětský luk“ neboli laminátová tyčka s PVC držadlem. Tětiva ať není svítivý umělohmotný špagát. Nezapomeňte na toulec. Šípy esteticky hodnotit nebudeme, u nich nám jde o bezpečnost. Bude-li však šíp pěkně esteticky řešen (letky z peří, hlavice v nerušivé barvě, namořené týblo apod.), jenom dobře.
- Luk, kuše musí mít nátah maximálně 15 kg/150 N. Šíp musí být měkčen koulí nebo válcem o průměru kolmém k dříku nejméně 5 cm, v přední části opatřeným molitanem o hloubce nejméně 3 cm (hlavice). Dřík šípu musí být před proniknutím hlavicí vhodně zabezpečen a hlavice musí na dříku držet pevně, aby bylo zřejmé, že si za žádných okolností nesesmekne. Organizátoři mají právo si namátkově ověřovat technologii výroby každého předloženého druhu šípu, a to i za cenu jeho zničení.
- Všechny šípy musí být každý zvlášť schváleny organizátorem. Organizátoři upozorňují, že používat na akci neschválené a nebezpečné šípy může být kvalifikováno jako trestný čin se všemi důsledky z toho plynoucími (zde máme na mysli hlavně používání šípů, jejichž hlavice je zcela nezpůsobilá zabránit zranění dříkem šípu a šíp by při zásahu zřejmě zraňoval, jako by žádnou hlavici vůbec neměl).
- Minimum je 10 schválených šípů, šipek na střelce.
Pravidla pro šípy
- Bambule musí být připevněna tak, aby se při opakovaném používání šípu samovolně neuvolňovala či nesklouzávala.
- Na dříku musí být pevný základ, který zábrání jeho probití skrz bambuli. Vhodné je např. víčko od PET láhve či nový korkový špunt. Toto pevné jádro musí být poté obaleno z boku a zepředu tak, aby vznikla měkká bambule o průměru alespoň 5 cm.
- Bambule nesmí obsahovat žádný ostrý či kovový předmět.
- Organizátoři si vyhrazují právo v případě pochybností ověřit způsob výroby jednoho náhodného šípu ze sady i za cenu jeho zničení.
- Šíp s nevhodnou bambulí nebude schválen.
- Dřík dřevěného šípu šípu by měl mít průměr min. 8 mm (menší průměry se hodně lámou). U laminátového je možný menší průměr.
- Každý šíp musí být opatřen zářezem (drážkou) pro zakládání na tětivu.
- Každý šíp musí být též opatřen letkami z vhodného materiálu. Vhodným materiálem na letky je samozřejmě peří či jeho umělohmotná obdoba. Dále pak „powertape“ – pevná stříbřitá páska a další materiál, který nemá ostré hrany a má vůli se ohnout – čili neřeže. Šípy bez letek nebudou schválené! (Je to z důvodu bezpečnosti, šíp bez letky má tendenci se v letu přetočit dříkem dopředu).
- Je možné použít i flu-flu (roztřepená letka okolo dříku) či stabilizační „snop“ z provázků (dva dlouhé cca 40 cm nebo více 10-15 cm dokola kolem dříku u končíku). Můžete použít i jinou reálně fungující metodu stabilizace šípu za letu, ale riskujete, že nás nepřesvědčíte a šíp nebude schválen. Raději se zeptejte předem.
- Minimální počet šípů se stanovuje na 10 na jednoho lučištníka: Komu nebude schváleno alespoň deset šípů, tomu nebude schválen ani luk.
- V rámci pravidel se také pro lučištníky stanoví povinnost po konci hry shromáždit všechny cizí šípy na místě stanoveném organizátory a zde si je vyměnit s ostatními za vlastní. Pokud nenajdete majitele, zanechte cizí šípy u organizátorů. Lučištník nemá v žádném případě právo odvézt si šíp, který mu nepatří. To je krádež.
- Je povoleno střílet pouze vlastní municí nebo municí spolubojovníků, s nimiž jste na tom domluveni! Cizí šípy odkládejte na hromádky podél cest, kde si je rozeberou jejich majitelé.